O nás - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
Proč vznikla Dvorana slávy rakovnického bigbítu.

Všichni milovníci rocku vědí, že ve Spojených státech jsou už mnoho desítek let uváděny špičkové kapely do Rock and Roll Hall of Fame (Síně slávy rock and rollu). Posléze k nim přibyli i rockoví hudebníci a skladatelé a nakonec i skladby, které se staly rockovými evergreeny. A tak jsme si při jednom setkání v naší oblíbené kavárně U Samsona řekli, že bychom mohli něco podobného (samozřejmě v menším) udělat i v našem městě. Vždyť v Rakovníku a jeho okolí působila a dodnes působí řada skvělých bigbítových kapel. Z jejich líhně vzešli muzikanti, kteří nejen vyšlapávali cestičku tohoto žánru v okrese, ale šířili slávu rakovnického bigbítu i daleko za jeho hranicemi a dokonce i za hranicemi našeho státu. Za všechny uveďme třeba Míšu Plesku, Vítka Širokého nebo Libora Launa. Slovo dalo slovo a zhruba po půlroce příprav byla Dvorana slávy rakovnického bigbítu na světě. Aby se o bigbítovém dění v okrese dozvěděl každý, založili jsme webové stránky www.dvorana-rakovnik.cz, které budeme průběžně aktualizovat.
 
V sobotu 19. října 2019 se uskutečnil v Kulturním centru Rakovník premiérový koncert, při němž bylo do naší Dvorany uvedeno šest skupin a 21 muzikantů (z toho 4 In Memoriam), kteří zde působili v letech 1962-1966. Jejich jména najdete v záložce Členové dvorany slávy.
 
Uvedení do Dvorany slávy rakovnického bigbítu probíhá na základě nominací. Bigbítové hnutí na Rakovnicku jsme rozdělili do několika časových úseků: 1962-1966, 1967-1973, 1974-1979, 1980-1984, 1985-1989, „postsametové“ období. Už z tohoto členění je zřejmé, že každým rokem budou do dvorany přibývat další a další skupiny a hudebníci. Nominace se tvoří tak, že jsou v každém období vytipovány skupiny, které měly pro rozvoj bigbítu v okrese (i mimo něj) zásadní význam. Podobné je to i v případě hudebníků. Do dvorany jsou pak uvedeni ti, na kterých se všichni zakladatelé shodnou. Certifikáty jim budou předány vždy během podzimního koncertu v Kulturním centru Rakovník.
 
Tomáš Bednařík, Jiří Röll a Marcel Šimša, zakladatelé Dvorany slávy rakovnického bigbítu
Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah