Dvorana 2023 - DVORANA SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU

menu
Přejít na obsah
4. Koncert
4. výroční koncert Dvorany slávy rakovnického bigbítu - pocta ženám
 
Čtvrtek 28. září 2023 byl nejen státním svátkem, ale také svátkem všech rakovnických bigbíťáků. V Kulturním centru Rakovník jsme uspořádali již IV. výroční koncert Dvorany slávy rakovnického bigbítu. Věnovali jsme ho především ženám. Rozhodli jsme se ocenit několik zpěvaček a hudebnic, které v 60. a 70. letech minulého století spojily svoji uměleckou kariéru s bigbítem, i když jejich další kroky vedly do vod středního proudu. Certifikáty o uvedení do Dvorany slávy převzaly z rukou starosty města Rakovníka Luďka Štíbra a doyena Dvorany slávy Jiřího Rölla zpěvačky Dagmar Doležalová (za svobodna Šlapáková – zpívala se skupinami Cleopatra a Telex 77), Bohunka Týčová (Pochmanová – Luxor Beat, The Undertakers, The Scream, QR Band), Jana Štefanová (Jirásková – Bonaventura, Eminence, Kufr, Trio 07), Jaruška Králíčková (Hejdová – Modří raci), Věra Čermáková (Koláříková – The Foolmen a Renonc), Anna Stránská (Hrubá – Šmidl Boys) a hudebnice Libuše Podaná (Polívková – The Admirals, The Scream, Bakaláři) a Eva Jirásková (Laitnerová – Kufr, Kolekce JH). Za posledně jmenovanou, která se omluvila, převzala ocenění její kolegyně Libuše Podaná. Pět z oceněných zpěvaček našlo odvahu a za doprovodu kláves Václava Chaloupky zazpívaly – některé po více než čtyřiceti letech. Dáša Doležalová zazpívala písně Pláčou tvoje modré oči z repertoáru Věry Martinové a Jdou léta jdou z repertoáru Evy Olmerové. Bohunka Týčová sáhla do repertoáru Marie Rottrové a přednesla písně Dívčí král a Lásko, voníš deštěm. Jana Štefanová věnovala písničku Boty proti lásce nedávno zesnulé Yvonně Přenosilové a pak připomněla posluchačům více než čtyři desítky let starou píseň rakovnické skupiny Kufr Forman. Další dvě zpěvačky jsou, dá se říct, stále aktivní. Věra Čermáková zvolila pro rakovnické vystoupení hit sourozenců Ulrychových a skupiny Atlantis Zpívám a hlavu si lámu. Jak sama uvedla, byla to v roce 1970 první písnička, kterou zpívala se skupinou The Foolmen na veřejnosti. Jako druhou přidala píseň Věci tak bláhové, kterou u nás zpívala Judita Čeřovská. Všech pět interpretek sklidilo bouřlivý potlesk zcela zaplněného sálu.
I pro letošní ročník se nám podařilo zajistit exkluzivní hosty. Devět písní ze svého repertoáru (Svou lásku jsem rozdal, Poprava blond holky, Háj modřínů, Paní v černém, To se budem príma mít) a z repertoáru Petra Nováka (Povídej, Hvězdičko blýskavá, Já budu chodit po špičkách, Náhrobní kámen) zazpívala za doprovodu skupiny The Beatles Revival legenda českého bigbítu 60. a 70. let Karel Kahovec, zpěvák skupin Hell´s Devils, The Matadors, Flamengo a Country Beat Jiřího Brabce.
Návrat do slavných šedesátek „zprostředkovala“ skupina The Beatles Revival, asi nejlepší evropský revival slavných liverpoolských brouků. V prvním vstupu zahrála a zazpívala 11 skladeb z období let 1962-1965 (např. I Want To Hold Your Hand, She Loves You, From Me To You, Help! A Hard Day´s Night ad.). Ve druhém vstupu přidala 8 písní z let 1966-1970 (třeba Something, Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band, All You Need Is Love, Let It Be, Hey Jude ad.)
Na závěr vystoupila současná rakovnická kapela Rock Slaves. Zahrála 17 písní ze svého kmenového repertoáru (Sharp Dressed Man, Paradise City, Rock You Like A Hurricane, V pekle sudy válej, Žízeň ad.). Protože skupina disponuje dvěma zpěvačkami – Andy Štenglovou a Kristýnou Wittlerovou, obdržela děvčata od pořadatelů také jako pozornost květiny. „Tak to se mi ještě nikdy nestalo, abych dostala kytku přímo na pódiu,“ konstatovala překvapená Andy.
4. výroční koncert měl i jeden dojemný okamžik. Do Dvorany slávy jsme uvedli In Memoriam Milana Zimmermanna, který 23. 7. tohoto roku náhle zemřel ve věku pouhých 57 let. Tři roky nám pomáhal s oceňováním skupin a interpretů, letos už jsme se museli, bohužel, obejít bez něho. Při písničce Milana a Hradního Dua z loňské Dvorany, promítané na plátně nad pódiem, celý ztichlý sál povstal a Milanovi poslal do muzikantského nebe obrovský aplaus. Certifikát o vstupu do Dvorany slávy si přišla z rukou starosty města Luďka Štíbra a doyena Dvorany slávy Jiřího Rölla převzít Milanova manželka Martina, dcery Ella a Veronika a syn Lukáš.
Letošní výroční koncert Dvorany slávy rakovnického bigbítu se mimořádně vydařil. Sál KC byl zcela zaplněný. Roční práce triumvirátu Jiří Röll – Marcel Šimša – Tomáš Bednařík se zúročila v jeden z nejhezčích koncertů, které Dvorana pořádala. Poděkování patří i dalším lidem, kteří ke zdárnému průběhu večera přispěli: Iloně Grófové, Šárce Šimšové, Vlastíku Benešovi, Vláďovi Horovi, Jardovi Pleierovi, Pepovi Rodovi, zvukařům Davidu Maříkovi a Vladovi Pejsarovi a Vaškovi Chaloupkovi, který citlivě doprovázel na klávesy zpěvačky uváděné do Dvorany slávy. Samozřejmě moc děkujeme všem sponzorům, bez jejichž pomoci by nebylo možné několikahodinový koncert uspořádat. Bylo to především Královské město Rakovník, dále firmy Procter&Gamble – Rakona, Procházka Outdoor – lov, Autostop Rakovník, Řeznictví a uzenářství Vrábík Kněževes, Gril u Tomáše, Květinářství Klára, Pekařství Špáňa Šanov, Řeznictví Zdeněk Hendrich a U Foťáka – obchod s fotozbožím. Za spolupráci děkujeme Kulturnímu centru Rakovník a mediálním partnerům Týdeníku Raport, Rakovnickému deníku a Country Rádiu.
Fotogalerie z koncertu a předávání
Na čtvrtém koncertu DVORANY SLÁVY RAKOVNICKÉHO BIGBÍTU hráli
Odkaz na video Dvorana 2023

Created WebSite X5
Designed by Marcel Š.
Copyright © Dvorana slávy Rakovník 2019 - 2024. Všechna práva vyhrazena
Návrat na obsah